UAM na Targach w Hanowerze!

Po raz pierwszy Uniwersytet im. Adama Mickiewicza był obecny na Targach Hannover Messe 2017. To największe na świecie targi przemysłowe uznawane za jedne z największych targów poświęconych związkom przemysłu, nauki i innowacji. Do udziału w targach poznańską uczelnię zaprosił Uniwersytet w Kilonii (Christian-Albrechts-Universität zu Kiel).

Jako „partner zagraniczny” UAM miał własne, duże stoisko targowe. Uczelnie reprezentowały na Targach 4 osoby: prof. Ryszard Naskręcki, prorektor ds. nauki i współpracy międzynarodowej, prof. Janusz Czebreszuk, archeolog z Wydziału Historycznego, dr Roksana Markiewicz oraz dr Grzegorz Nowaczyk z Centrum NanoBioMedycznego.

Podczas spotkania z prezydentem CAU, prof. Lutzem Kippem rozmawiano na temat współpracy między dwoma uczelniami i możliwości jej rozszerzenia. Kilońska uczelnia jest beneficjentem Niemieckiej Inicjatywy Doskonałości Naukowej, co daje jej nowe możliwości finansowania badań naukowych. Od 2018 r. niemieckie uczelnie będą także otrzymywać 533 mln euro rocznie na wsparcie ich międzynarodowej pozycji. Część z tych środków trafi zapewne do partnerów i powinna pozwolić na finansowe wzmocnienie także współpracy z UAM.

Wydarzeniem był zorganizowany na stoisku targowym CAU niemiecko-polski wieczór, podczas którego zaprezentowano wyniki wspólnych badań, finansowanych w ramach Inicjatywy Doskonałości. „Podczas całego tego wieczoru bardzo dużo oraz bardzo dobrze mówiono o naszym Uniwersytecie i o korzyściach płynących dla obu stron z tej wieloletniej i co podkreślano dobrej współpracy” – mówi prorektor Ryszard Naskręcki.

W tegorocznych Hannover Messe wzięło udział ponad 6500 wystawców z około 70 państw, którzy prezentowali się w 9 halach targowych. W tym roku Hannover Messe odwiedziło 225 000 zwiedzających, w tym 30% to cudzoziemcy. Polska była krajem partnerskim targów i promowała się pod hasłem „Smart means Poland”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

five × two =