Polska zbuduje sieć centrów wiedzy i technologii

– Polska ma szansę stać się pierwszym krajem na świecie, który zbuduje sieć zdigitalizowanych centrów wiedzy w technologii Virtual Reality – zapowiedział na konferencji prasowej podsumowującej swój rok w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego wicepremier Jarosław Gowin.

SOWA

SOWA, czyli Strefa Odkrywanie Wiedzy Aktywnej to wkład resortu nauki w setne obchody odzyskania przez Polskę niepodległości. Do 2021 roku może powstać nawet sto takich obiektów w kraju. – Jednym z założeń SÓW jest dotarcie do miast powiatowych. To będzie coś w rodzaju Minicentrów Nauki Kopernik – a więc lokalnych, powiatowych centrów nauki wyposażonych w nowoczesne laboratoria. W tych laboratoriach będą mogły odbywać się zajęcia w ramach uniwersytetów dla dzieci, uniwersytetów trzeciego wieku, ale przede wszystkim lekcje szkolne, zwłaszcza w dziedzinie nauk przyrodniczych – stwierdził premier.

W ramach programu SOWA funkcjonować będą także zdigitalizowane centra wiedzy w technologii Virtual Reality. – Zaawansowane pod względem technologicznym centra wiedzy będą opierały się na aplikacjach mobilnych, dostępnych z poziomu smartphone’ów, i okularach VR – to one pozwolą na zanurzenie się w wirtualnej rzeczywistości. Podróż po Układzie Słonecznym, epokach historycznych czy wejście do wnętrza krateru – dzięki VR wszystko jest możliwe, a ograniczeniem jest tylko i wyłącznie wyobraźnia twórców.

– Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ciągu czterech lat funkcjonowania programu może przeznaczyć na jego realizację nawet 150 mln zł. Pozostałe środki zapewnią wybrani w przetargu partnerzy zewnętrzni – powiedział Kamil Bortniczuk z MNiSW, pomysłodawca SÓW. SOWA to kolejny program realizowany w ramach społecznej odpowiedzialności nauki obok Uniwersytetu Młodego Odkrywcy, Wsparcia dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku i Naukobusów.

Ustawa na dziesięciolecia

Na konferencji prasowej minister Gowin referował osiągnięcia ministerstwa z mijającego roku: ustawa deregulacyjna ułatwiająca studiowanie, ustawa o innowacyjności, nowatorska i odważna formuła prac nad Ustawą 2.0. – to tylko najważniejsze dokonania. Wicepremier podkreślił skalę konsultacji społeczny

ch i środowiskowych, które towarzyszą pracom nad tzw. konstytucją dla nauki. Oprócz konkursu na napisanie Ustawy 2.0., w wyniku którego wyłoniono trzy niezależne grupy ekspertów, propozycje i założenia mające głęboko zreformować polskie szkolnictwo wyższe są dyskutowane podczas comiesięcznych konferencji tematycznych organizowanych w ramach przygotowań do Narodowego Kongresu Nauki. – Chcemy w przyszłym roku uchwalić taką ustawę, która będzie funkcjonowała przez dziesięciolecia. Dlatego też zależy nam na budowie jak najszerszego konsensusu politycznego wokół niej – stwierdził Gowin.

Więcej informacji: www.nauka.gov.pl.