Studenci zaprezentują schronienia dla uchodźców

Cztery konstrukcje mieszkalne, które mogą zostać wykorzystane jako schronienia dla uchodźców lub ofiar katastrof naturalnych, powstały na Politechnice Wrocławskiej. Zostały zaprojektowane i wykonane przez 30 studentów z Polski i Holandii, a wszystko to w ramach Letniej Szkoły Architektury. Wszystkich dziennikarzy zapraszamy w sobotę, 20 sierpnia, na spotkanie z uczestnikami warsztatów, które odbędzie się o godz. 12.00 przy hali U-8 na ul. Kowalskiej 127 we Wrocławiu. Zaprezentowane zostaną wówczas wszystkie konstrukcje powstałe w ramach inicjatywy.

Projekt był realizowany od 3 sierpnia przez studentów Politechniki Wrocławskiej i holenderskiego Uniwersytetu Technicznego w Delft. Głównym celem uczestników było zaprojektowanie i zbudowanie podstawowej jednostki mieszkalnej, tzw. living unit, która miałaby służyć rodzinie lub osobom indywidulanym. Mogła to być pojedyncza konstrukcja lub zespół pomieszczeń, ale musiały zapewniać mieszkańcom minimalne warunki egzystencjalne.

– Takie warsztaty to świetna okazja, żeby naprawdę się czegoś nauczyć. Studenci musieli opracować wszystko sami, od początku do końca, czyli wymyślić koncepcję schronu, wyko

nać projekt i na tej podstawie go zbudować. Co więcej, potem go przetestują, czyli spędzą w nim noc. To będzie najlepszy sprawdzian, szczególnie np. podczas deszczu. Wtedy okaże się, czy ich projekt faktycznie jest funkcjonalny i bezpieczny – mówi Jerzy Łątka, doktorant Politechniki Wrocławskiej, pomysłodawca i współprowadzący Letniej Szkoły Architektury.

Warsztaty odbywają się pod patronatem Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Po ich zakończeniu wyniki pracy studentów zostaną zaprezentowane w przestrzeni miejskiej.

Więcej informacji: www.pwr.edu.pl.