Podwójny magister nanotechnologii

Beata Nagórniewicz jest pierwszą absolwentką Wydziału Chemicznego PŁ, która uzyskała podwójny dyplom magistra Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Twente w Holandii na kierunku nanotechnologia.

O wyborze uniwersytetu zadecydowała wieloletnia współpraca obu uczelni oraz wysoka renoma Uniwersytetu Twente w dziedzinie nanotechnologii.

W ubiegłym roku  podpisana została umowa między PŁ a Uniwersytetem Twente o wspólnej realizacji programu studiów, w trakcie którego studenci studiują rok na PŁ i rok w Holandii, a po obronie pracy magisterskiej otrzymują dyplomy obu Uczelni.

W Politechnice Łódzkiej opiekunem naukowym  pracy magisterskiej B. Nagórniewicz  był dr hab. Piotr Ulański z Instytutu techniki Radiacyjnej, a na Uniwersytecie Twente – dr Ruchi Bansal z Instytutu B

iomateriałów.

Temat pracy dyplomowej dotyczył nanomedycyny, a konkretnie wykorzystania nanocząstek magnetycznych do celowanej terapii zwłóknienia wątroby. Praca została oceniona bardzo wysoko.

– W ramach umowy o podwójnym dyplomie na Uniwersytecie Twente przebywa obecnie czterech studentów Wydziału Chemicznego PŁ. Ich obrony odbędą się za rok. A już w marcu wybrani będą kolejni studenci kierunku nanotechnologia, którzy rozpoczną studia w Twente jesienią – wyjaśnia dr hab. Piotr Ulański z PŁ.

Obydwie uczelnie są członkami Europejskiego Konsorcjum Innowacyjnych Uczelni (ECIU) i wspólnie opracowały program studiów na kierunku nanotechnologia.