Najpopularniejsze kierunki studiów inżynierskich w 2014

Studia inżynierskie

W tegorocznej rekrutacji maturzyści chętnie wybierali kierunki inżynierskie. Studia o takim profilu stanowią jedną z bezpiecznych inwestycji w przyszłą karierę.

Oblegane politechniki

W rekrutacji 2014, najwięcej osób zgłosiło się na studia o profilu informatycznym. Swoich sił w rekrutacji na informatykę próbowało 30 tys. 309 osób. To już trzeci rok dominacji tego kierunku studiów. Kolejne miejsca zajęły rekrutacyjne „pewniaki” – prawo, zarządzanie i ekonomia.

Na piątym miejscu uplasowało się budownictwo (prawie 16 tys. zgłoszeń), na szóstym mechanika i budowa maszyn, na ósmym automatyka i robotyka. Popularność studiów technicznych jest bardzo duża – pierwszą czwórkę najbardziej obleganych uczelni w tegorocznej rekrutacji tworzą politechniki. Pierwsze miejsce zajęła Politechnika Warszawska (7,9 zgłoszeń na jedno miejsce), a za nią znalazły się: Politechnika Gdańska (6,6 os. na miejsce), Poznańska (5,9 os. na miejsce) oraz Łódzka (5,7 zgłoszeń na miejsce). Ogółem liczba kandydatów przypadających na jedno miejsce wyniosła 3,5 w przypadku uczelni technicznych, co pozwoliło im na wyprzedzanie wszystkich innych typów uczelni.

Popularne kierunki

Przeliczając liczbę kandydatów na jedno miejsce, spośród kierunków o charakterze technicznym, najpopularniejsze okazały się podstawy nauk technicznych (prawie 15 zgłoszeń na jedno miejsce), inżynieria procesowa (10 zgłoszeń na jedno miejsce) oraz inżynieria pojazdów elektrycznych i hybrydowych (9,2). Popularne były również kierunki takie jak chemia budowlana, inżynieria bezpieczeństwa pracy, bioinformatyka, inżynieria biochemiczna, biotechnologia środowiska, fotonika, inżynieria mechaniczno-medyczna, inżynieria produkcji, nanotechnologia czy lotnictwo i kosmonautyka. Młodzi Polacy interesują się studiami technicznymi w celu zagwarantowania przyszłego sukcesu na rynku pracy. Prawdopodobnie w rekrutacji 2015/16 studia inżynierskie nadal będą święciły triumfy, a politechniki pozostaną najchętniej wybieranymi uczelniami w Polsce.