Czy warto kończyć studia na kierunkach budownictwo i pokrewnych?

Budowlanka redukuje zatrudnienie. Czy warto kończyć studia na kierunkach budownictwo i pokrewnych?

Budownictwo jest jednym z bardziej znanych kierunków studiów technicznych. Do tej pory dyplom inżyniera budownictwa gwarantował pracę. Jak jest teraz?

Kryzys w budownictwie

Załamanie koniunktury globalnej związane z kryzysem w dużym stopniu dotknęło polski sektor budownictwa. W 2012 r., w Krajowym Rejestrze Długów znajdowało się prawie 10 tys. przedsiębiorstw budowlanych. Skutki ożywienia związanego z przygotowaniami do Euro 2012 w Polsce przestały być odczuwalne dla firm z sektora. Zła sytuacja w branży, zastój w budowie nowych mieszkań oraz rosnące problemy z pozyskiwaniem zaległych płatności od partnerów biznesowych i regulowaniem zobowiązań spowodowały znaczną redukcję zatrudnienia w firmach budowlanych. Sytuacja uległa jednak istotnej poprawie w ciągu ostatnich 2 lat, a obecnie perspektywy branży budowlanej są bardziej optymistyczne.

Jest lepiej

Raport portalu Pracuj.pl „Specjaliści na Rynku Pracy 2014” dowodzi, że sytuacja w budownictwie zdecydowanie się poprawia. Ofert pracy w budownictwie było prawie 14% więcej, niż w 2013 r., a najbardziej poszukiwani są właśnie inżynierowie. Oferty pracy dla osób z dyplomem inżyniera budownictwa stanowiły 1/5 wszystkich etatów w budowlance. Największe zapotrzebowanie na specjalistów z budownictwa zgłosiły duże przedsiębiorstwa, chociaż również w mniejszych podmiotach widoczna jest tendencja wzrostowa. Najłatwiej znaleźć pracę w budowlance w województwie mazowieckim. Również inżynierowie z dużych i prężnych województw – śląskiego, wielkopolskiego, dolnośląskiego czy małopolskiego – nie będą narzekać na brak ofert.

Inżynier budownictwa – warto?

Wszystko wskazuje na to, że problemy budownictwa w Polsce należą już do przeszłości. Na wzrost w branży wpływać będą przyznane Polsce środki unijne na lata 2014-2020. Ponad 27 miliardów euro zostanie przeznaczonych na same inwestycje drogowe i kolejowe. Dodatkowe środki zostaną również przeznaczone na inwestycje w sektorze energetycznym. Ukończenie budownictwa w obecnej sytuacji gospodarczej wydaje się dobrym wyborem. Popyt na specjalistów w tej branży nie powinien w najbliższym czasie maleć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 + 17 =