Co po studiach technicznych? Kierunki rozwoju

Oferta studiów technicznych dostępnych w Polsce jest szeroka. Rośnie również ich popularność wśród kandydatów.

Studia I i II stopnia

Przyszli studenci studiów technicznych mają do wyboru różnorodne kierunki. Mogą zdecydować się na jeden z najpopularniejszych kierunków, jak informatyka lub automatyka i robotyka, albo też wybrać kierunek unikatowy.

Kiedy już zdobędziemy dyplom inżyniera, przed nami decyzja o wejściu na rynek pracy lub kontynuowaniu nauki. System boloński oferuje możliwość zdobycia dyplomu magistra na kierunku zupełnie innym, niż skończony w ramach studiów I stopnia. To ciekawa propozycja dla inżynierów, którzy chcą pochwalić się szerszym wykształceniem lub naprawić błędną decyzję podjętą po maturze.

Dalsze kształcenie

Jeżeli zdecydowaliśmy się pozostać studentami, po uzyskaniu magistra stoją przed nami nowe możliwości. Magister inżynier może kontynuować naukę na studiach podyplomowych lub doktoranckich, albo zmierzyć się z wyzwaniami na rynku pracy. Również pracując możemy dalej się dokształcać. Wielu pracodawców bardzo chętnie wysyła pracowników na rozmaite kursy i szkolenia, które pozwalają im zdobyć nowe umiejętności i uprawnienia. Ciągły rozwój i kształcenie ustawiczne jest pożądane w każdej dziedzinie, zwiększając naszą wartość dla pracodawcy. Młodzi absolwenci mogą także związać swoją przyszłość z zagranicą, już na etapie studiów albo dopiero w pracy zawodowej. Tam również zapotrzebowanie na absolwentów studiów technicznych jest duże.

Rynek pracy – od wyboru do koloru

Absolwenci ki

erunków technicznych na ogół mają przed sobą bardzo szerokie perspektywy. To, gdzie będzie im najłatwiej znaleźć pracę, zależy od ukończonego kierunku i specjalności. Przykładowo, absolwent informatyki, zależnie od wybranej ścieżki specjalizacji, może znaleźć pracę w mniejszych i większych firmach z całego spektrum branż, w korporacjach, bankach czy firmach informatycznych. Zapotrzebowanie na pracowników z takim dyplomem zgłaszają również urzędy i administracja państwowa oraz placówki medyczne. Kuszącą propozycją może być również założenie własnej działalności gospodarczej.

Poznaj uczelnię: Politechnika Warszawska