Unikatowe kierunki studiów?

Unikatowe kierunki studiówNiż demograficzny stawia przed uczelniami trudne zadanie. Aby przyciągnąć studentów, coraz więcej szkół wyższych decyduje się wprowadzić do oferty programowej unikatowe kierunki studiów.

Unikatowy – czyli jaki?

Tego rodzaju kierunki studiów są wyjątkowe w skali kraju. W swojej ofercie programowej ma je na ogół od jednej do kilku uczelni. Są to kierunki nowatorskie i oferujące dostęp do wyspecjalizowanej wiedzy, co czyni z absolwentów wykwalifikowanych fachowców.

Niszowe kierunki mają również swoje wady – jako, że absolwentów jest rocznie maksymalnie kilkudziesięciu w skali kraju, pracodawcy często nawet nie wiedzą o ich istnieniu. Z drugiej strony, absolwenci kierunków niszowych, przynajmniej w założeniu, są specjalistami w swojej wąskiej dziedzinie, więc raczej nie powinni mieć trudności ze znalezieniem zatrudnienia.

Unikatowe kierunki techniczne

Wśród kierunków unikatowych znaleźć można wiele wyjątkowych propozycji. Uniwersytet Gdański w roku akademickim 2013/14 oferował np. etnofilologię kaszubską, a Uniwersytet Wrocławski włączył do swojej oferty programowej militarioznawstwo. Co prawda Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego nie wspiera już programu kierunków zamawianych, jednak w poprzednich latach można było wśród nich znaleźć również kierunki unikatowe, np. fizyka medyczna, nanotechnologia i technologie procesów, analityka gospodarcza, odnawialne źródła energii. Przyszli inżynierowie mogą nadal wybrać studia na wyjątkowych kierunkach, np. inżynierii naftowej i gazowniczej, zaawansowanych materiałach i nanotechnologii czy też chemii budowlanej.

Czy warto?

Coraz trudniej wyróżnić się na rynku pracy. Corocznie mury uczelni wyższych opuszcza liczna grupa absolwentów popularnych kierunków, uznawanych za bezpieczny wybór, takich jak prawo czy ekonomia. Niestety, coraz większy odsetek absolwentów tych kierunków ma problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Również młodzi inżynierowie coraz częściej przegrywają konfrontację z rynkiem pracy. Dobrze dobrany, specjalistyczny kierunek niszowy, może okazać się znacznie lepszym wyborem, niż jeden z akademickich „pewniaków”.