Jeśli informatykę to gdzie?

Studia inżynierskie - informatyka

Informatyka niezmiennie plasuje się wśród najpopularniejszych kierunków wybieranych przez maturzystów.

Nie inaczej było w 2014 r. – informatyka była jednym z najczęściej wybieranych kierunków na politechnikach. Ogromna popularność informatyki wśród kandydatów na studia skłania coraz liczniejsze uczelnie prywatne i publiczne do uruchamiania tego kierunku. Gdzie warto wybrać się na studia?

Gdzie studiować zdaniem PKA?

Polska Komisja Akredytacyjna ocenia jakość prowadzenia poszczególnych kierunków na uczelniach w Polsce. W latach 2000-2013 6 uczelni i wydziałów prowadzących studia z informatyki otrzymało ocenę wyróżniającą, przy czym Uniwersytet Warszawski, Akademia Górniczo-Hutnicza oraz Politechnika Poznańska otrzymały ocenę najwyższą aż dwa razy. Raz jako wyróżniające zostały ocenione studia informatyczne na Politechnice Poznańskiej, Wrocławskiej, a także na Uniwersytecie Zielonogórskim. Na ocenę pozytywną, zdaniem PKA, zasłużyły Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki, Politechnika Śląska w Gliwicach oraz dwa wydziały Politechniki Warszawskiej.

Ranking Perspektywy 2014

Wyniki rankingu Perspektywy 2014 obliczane są na podstawie kilku kryterió

w – preferencji pracodawców, oceny przez kadrę akademicką, liczby publikacji i cytowań oraz indeksu Hirscha publikacji i cytowań. Najlepszą pozycję w tegorocznej edycji jeśli chodzi o kierunki IT, uzyskała krakowska AGH. Na kolejnych miejscach uplasowały się politechniki: Warszawska, Wrocławska i Poznańska. Miejsce piąte zajął UW, a kolejne miejsca odpowiednio Politechnika Śląska, Gdańska, Uniwersytet Jagielloński i Polsko-Japońska Wyższa Szkoła Technik Komputerowych w Warszawie. Pierwszą dziesiątkę zestawienia zamyka Politechnika Łódzka.

Co wybrać?

Zeszłoroczny ranking szkół wyższych Wprost wskazuje, że najbardziej cenioną przez pracodawców uczelnią kształcącą w dziedzinie informatyki i telekomunikacji, była Politechnika Wrocławska. Drugie miejsce zajęła Politechnika Warszawska, a trzecie – AGH. Kolejne miejsca zajęły Politechniki: Gdańska, Łódzka i Poznańska. Przedstawione rankingi oraz wynik oceny PKA nie pozostawiają wątpliwości – jeśli studiować informatykę, to najlepiej wybrać AGH, Politechnikę we Wrocławiu, w Warszawie lub Poznaniu, albo UW.