Studia przyszłości

Serwis Money – US News przepowiedział zawodową przyszłość. Według prognoz na zlecenie wiemy jakie zawody mogą mieć przyszłość za 6 lat.

Wybór studiów inżynierskich – technicznych, ekonomicznych czy psychologicznych może stać się wyjątkowo trafioną inwestycją. Na szczególne zainteresowanie zasługują nowe technologie, biologia i medycyna. Co jeszcze warto studiować by w 2020 roku nie być wykształconym bezrobotnym?

Jedną z metod, aby wybrać zawód przyszłości, jest trzymanie się z dala od zawodów, które zanikają – tłumaczy metodologię swojego działania Money – US News. Bureau of Labor Statistics, rządowa instytucja w USA, każdego roku publikuje listę branż znikających z rynku pracy w USA. Wszystkie te branże mają kilka podobnych cech – wyraźnie widać cięcia kosztów, redukcję zatrudnienia oraz możliwość taniego zastąpienia człowieka maszyną.

Weterynaria

Każdy z nas kocha zwierzęta, wielu chciałoby je mieć w domu. Jeśli jeszcze się nie zdecydowaliście to z pewnością niebawem to zrobicie. Zwierzęta domowe są coraz bardziej popularne. Dbamy o nie jak o własne dzieci. Co więcej potrzebują opieki specjalistów. Ten kto odwiedził kilka klinik ze swoim pupilem wie, że są to miejsca często podobne do dobrze wyposażonych szpitali dla ludzi. Bureau of Labor Statistics spodziewa się, że do 2020 r. liczba weterynarzy wzrośnie o 36 proc.

Nauka i technika

Technika i nowe technologie to najprężniej rozwijająca się część gospodarki. Postęp naukowy gwarantuje jeszcze bardziej dynamiczny rozwój cywilizacji. Szybko rozwijające się technologie prowadzą do kolejnych przełomów w medycynie, produkcji, transporcie i wielu innych dziedzinach, co oznacza, że będzie rosło zapotrzebowanie na pracowników naukowych z takich dziedzin jak biologia, chemia, matematyka i inżynieria – zauważa Money – US News. Szczególnie dobrze rokuje kilka sekorów, które wytwarzają fizyczne produkty z plików cyfrowych: biomedycyna, nanotechnologia czy druk 3D.

Programowanie Baz Danych

Ponoć produkujemy 10 razy więcej informacji niż jesteśmy w stanie efektywnie przetworzyć. Informacja to nic innego jak dane. Każdego dnia na całym świecie powstają ich miliardy. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że każda czynność wykonana w banku internetowym, zakupy w sklepie czy wizyta u lekarza generują kolejne dane, które przechowywane są w bazach. Specjaliści twierdzą, że to dopiero początek gromadzenia i przetwarzania danych o klientach. Sposób na ich efektywne przetwarzanie może okazać się żyłą złota dla nie jednego programisty.

Zarządzanie

Nowe technologie, medycyna, ekonomia, a nawet weterynaria. Każdy z zawodów reprezentują specjaliści jak również kadra menedżerska. Czym byłby wynalazca bez pomysłu na eksploatację swojego dzieła? Zarządzanie ma się przyczyniać do organizacji procesów, a w szczególności do efektywnego zarządzania zasobami. A zatem jeśli mamy pomysł na biznes to ktoś tym biznesem musi zarządzić. Zarządzanie przyszłości będzie wymagało wiedzy biznesowej, technologicznej oraz merytorycznego know-how. Najbardziej pożądani są i będą menadżerowie, którzy potrafią poprawić wydajność produkcji i jednocześnie obniżyć jej koszty. Bureau of Labor Statistics spodziewa się szczególnego popytu na kadrę menadżerską w takich dziedzinach jak relacje międzyludzkie czy planowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

twelve + six =