Nowe kierunki studiów w pomorskiem

Nowy rok akademicki 2014/2015 to ponad 20 nowych kierunków studiów. Uczelnie z trójmiasta prześcigają się w uatrakcyjnianiu oferty edukacyjnej.

Egzamin maturalny już za kilkanaście dni. Na jego wyniki przyjdzie trochę poczekać. Już dzisiaj Ci, którzy jeszcze nie zdecydowali o wyborze studiów będą na ostatnią chwilę planować swoją karierę.

Czy wzrost liczby kierunków faktycznie oznacza dopasowanie oferty edukacyjnej do zmieniającego się runku pracy czy to tylko chwyt marketingowy, który ubrany w piękne nazwy ma przyciągnąć kolejnych studentów?

Nowości w Uniwersytecie Gdańskim

Liderem w ilości nowych kierunków jest Uniwersytet Gdański. Przyszli studenci będą mogli wybrać jeden z pięciu nowych kierunków: biologia medyczna, gospodarka wodna i ochrona zasobów wód, ichtiologia morska, wiedza o filmie i kulturze audiowizualnej oraz studia w języku angielskim – european and international business law and EU administration. Rekrutacja zostanie uruchomiona już 15 maja.

Nowości w AMW

Akademia Marynarki Wojennej również nie próżnuje i swoim przyszłym studentom zaproponuje 4 nowe kierunki studiów: systemy informacyjne w bezpieczeństwie, mechatronika, informatyka oraz wojsko w systemie służb publicznych.

Politechnika Gdańska

Do długiej listy 36 dostępnych już kierunków w Politechnice Gdańskiej dołączą 4 zupełnie nowe programy: konserwacja i degradacja materiałów na Wydziale Chemicznym, analityka gospodarcza na Wydziale Zarządzania i Ekonomii, międzywydziałowe studia techniki geodezyjne w inżynierii na Wydziale Inżynierii Lądowej i Środowiska i Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa oraz podstawy nauk technicznych na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej.

Nowości w Akademii Morskiej w Gdyni

Akademia Morska w Gdyni uruchamia od października kierunek innowacyjna gospodarka. Na studiach licencjackich planowanych jest kilka specjalności, m.in.: informatyka gospodarcza, innowacyjne systemy transportowe i logistyczne, innowacyjne przedsiębiorstwo, gospodarka miejska i regionalna, rachunkowość i podatki oraz turystyka morska i nadmorska. Natomiast na studiach magisterskich także takie specjalności, jak: informatyka w transporcie i handlu, rachunkowość i finanse przedsiębiorstw, transport i logistyka w gospodarce globalnej, ekonomia menedżerska, ekonomia zrównoważonego rozwoju, gospodarka regionu Morza Bałtyckiego, zarządzanie kapitałem ludzkim, usługi i pośrednictwo finansowe, menedżer projektu oraz turystyka morska i nadmorska.

Akademia Sztuk Pięknych

Jeden nowy kierunek studiów zaproponuje swoim przyszłym studentom Akademia Sztuk Pięknych. Na Wydziale Architektury i Wzornictwa uruchomione zostaną studia: projektowanie w krajobrazie kulturowym. Nowy program to studia pierwszego i drugiego stopnia.

Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu

Nowy/stary (dostępny w wielu uczelniach w Polsce) kierunek zarządzanie w sporcie to nowość w ofercie Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. Studia dostępne będą w dwóch językach: polskim i angielskim. Zajęcia planowane są w kampusie AWFiS jak również w obiektach zewnętrznych takich jak PGE Arena.

Kroku w wyścigu po kandydata dotrzymują uczelnie prywatne, które również zwiększają swoją ofertę edukacyjną w tym regionie Polski.

Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego

Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego w Gdyni przygotowała kierunek transport dostępny w ramach studiów inżynierskich oraz dwie specjalizacje w kierunku: transport metropolitalny oraz inżynieria i logistyka transportu.

Gdańska Szkoła Wyższa

4 nowości dostępne w zbliżającym się roku akademickim w GSW. Dwa kierunki dostępne na studiach licencjackich: turystyka i rekreacja ze specjalnością zarządzanie w turystyce oraz edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych oraz dwa na studiach inżynierskich: gospodarka przestrzenna ze specjalnością urbanistyka i gospodarka nieruchomościami oraz architektura krajobrazu ze specjalnością inżynieria krajobrazu.

Sopocka Szkoła Wyższa

Dwie nowości w SSW na nowy rok: zarządzanie i inżynieria produkcji oraz proficient business skills.

Gdańska Wyższa Szkoła Humanistyczna

Praktyczne studia prawa o profilu praktycznym to nowość w Gdańskiej Wyższej Szkole Humanistycznej. Studia skierowane są do pracowników administracji państwowej i samorządowej oraz podmiotów gospodarczych.

Dominik Skorbiel, www.studiainzynierskie.edu.pl