Studia najchętniej wybierane przez maturzystów

Studia techniczne to najchętniej wybierane studia przez maturzystów. Polecamy garść danych na temat rekrutacji na studia

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego podsumowało wyniki tegorocznej rekrutacji na studia. Listę najbardziej obleganych kierunków studiów ponownie otwiera informatyka. Dowiedz się które uczelnie najchętniej wybierają kandydaci na studia.

Z danych ministerstwa wynika, że informatyka to po raz drugi (drugi rok z rzędu)  to najchętniej wybierany kierunek studiów. Rok temu wybrało ją ponad 30 000 kandydatów. W ostatnim roku 1782 osoby więcej.

Oblegane kierunki studiów inżynierskich

Wśród najbardziej obleganych kierunków znalazły się m.in. automatyka i robotyka, którą w tym roku wybrało ponad 17 tysięcy osób (w zeszłym roku 15 815 kandydatów) oraz mechanika i budowa maszyn, na którą zdecydowało się ponad 18 tysięcy osób (w poprzednim – 17 209 kandydatów). Na czwartej pozycji utrzymał się kierunek budownictwo. Tradycyjnie dużym zainteresowaniem cieszyły się prawo (21 787 kandydatów) i zarządzanie (21 623 kandydatów).

Najpopularniejsze uczelnie techniczne

W tym roku w pierwszej piątce najbardziej obleganych uczelni jest już pięć uczelni technicznych:

• Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
  • Politechnika Warszawska,
  • Politechnika Gdańska,
  • Politechnika Poznańska,
  • Politechnika Łódzka,

Najbardziej obleganą z nich już szósty rok z rzędu jest Politechnika Warszawska – na jedno miejsce aż 7,3 kandydata.

Które uczelnie są najpopularniejsze

Uczelnie techniczne są najbardziej popularnym typem uczelni w Polsce (średnio 4,1 kandydata na miejsce). Drugie miejsce zajmują uczelnie rolnicze (3,5 kandydata na jedno miejsce), a trzecie uniwersytety (3 kandydatów na jedno miejsce).

Uczelnie prywatne są chętnie wybierane przez kandydatów

Wśród uczelni niepublicznych największym zainteresowaniem kandydatów na studia stacjonarne cieszą się Szkoła Wyż

sza Psychologii Społecznej w Warszawie (1872 kandydatów, najchętniej wybierana uczelnia niepubliczna także w ubiegłorocznej rekrutacji) oraz Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, która zanotowała awans o dwa miejsca w górę w stosunku do roku poprzedniego (1513 kandydatów).

Liczba przyjętych na studia w 2013/2014

Łącznie w roku akademickim 2013/2014 na studia przyjęto 476 809 osób, w tym 366449 na uczelnie publiczne i 110360 osób na uczelnie niepubliczne.

Wyniki rekrutacji w roku akademickim 2013/2014 – http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/uczelnie-techniczne-wciaz-najchetniej-wybierane-przez-kandydatow-na-studia.html
Wyniki rekrutacji w roku akademickim 2012/2013 – http://www.nauka.gov.pl/aktualnosci-ministerstwo/informatyka-najszybciej-rozwijajacym-sie-kierunkiem-studiow.html